Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Červnová inflace byla letos zatím nejvyšší. Zrychlila na 2,9 procenta

Potraviny zdraží více, než se čekalo
iStock
 ČTK

Inflace v Česku dosáhla v červnu svého dosavadního letošního maxima, když se spotřebitelské ceny meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Proti květnu meziroční inflace zrychlila o 0,5 procentního bodu, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ), který tak potvrdil svůj předběžný odhad z minulého týdne. Analytici i Česká národní banka (ČNB) zrychlení inflace očekávali, podle nich tempo růstu cen v dalších měsících zvolní.

V evropském srovnání mělo Česko i přes zrychlení tempa růstu cen 24. nejvyšší inflaci ze 41 sledovaných zemí, bylo tedy na stejné pozici jako v květnu, vyplývá z analýzy investiční platformy Portu. Ze sousedních zemí byla nižší inflace pouze v Německu, kde činila dvě procenta. V Rakousku se ceny meziročně zvýšily o 3,3 procenta, v Polsku a na Slovensku shodně o 4,1 procenta.

Ceny zboží v červnu úhrnem meziročně vzrostly o 1,6 procenta a ceny služeb o pět procent. Inflaci tlumily ceny energií, když pohonné hmoty meziročně zlevnily o 9,2 procenta, zemní plyn o 7,8 procenta a elektřina o 4,8 procenta. Naopak potraviny a nealkoholické nápoje zdražily v úhrnu o 6,2 procenta. Nájemné zdražilo o 6,3 procenta, ceny za rekreaci a kulturu se úhrnem zvýšily o 4,2 procenta. Dovolené s komplexními službami zdražily o téměř sedm procent.

„Celková meziroční inflace v červnu vzrostla na 2,9 procenta, na svou nejvyšší letošní úroveň. V dalších měsících by se ale měla meziroční inflace zmírnit,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. „Ve prospěch zklidnění inflace v letošním druhém pololetí hovoří jak vývoj kurzu koruny, tak vývoj cen některých komodit na světových trzích,“ dodal.

Stejný názor vyjádřil i ředitel sekce měnové ČNB Petr Sklenář. „Nárůst míry inflace však byl očekávaný a neměl by dále pokračovat. Pro zbytek roku naopak predikce ČNB počítá se snižováním tempa růstu cen,“ uvedl Sklenář. „Inflace letos kolísá zejména vlivem cen potravin, nápojů a tabáku. Tento faktor stál i za červnovým zvýšením. V příštích měsících by však měl růst cen potravin postupně odeznívat,“ doplnil.

Analytici upozornili, že problémem by do budoucna mohlo být zdražování služeb, které nepolevuje. „Inflace ve službách už nejspíš nemá pouze nákladovou povahu, ale stále více poptávkovou. A to je i důvod, proč ČNB nemůže být s vývojem inflace nikterak spokojená. Prozatím totiž není vidět žádné utlumení dynamiky tohoto nepříznivého inflačního trendu. Poptávka zůstává silná a nevytváří tak žádnou bariéru pro cenový vzestup, ať už jde o bydlení nebo třeba ubytování,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Vývoj inflace podle analytiků zmenšuje šance na to, že by Česká národní banka (ČNB) ve třetím čtvrtletí snížila základní úrokovou sazbu ze současných 3,5 procenta. Pokud centrální banka ke snížení sazeb letos ještě sáhne, stane se to podle nich patrně až v listopadu a sazba klesne jen o čtvrt procentního bodu. Sklenář podotkl, že cenový vývoj v české ekonomice ale zatím není plně stabilizovaný a vyžaduje přísné měnové podmínky.

Trh zasáhne hypoteční kocovina. Jaké fixace jsou teď nejvíce v kurzu

Vzali jste si hypotéku před pěti lety, kdy byly sazby na minimu, a v letošním roce vám končí fixace? Zeptali jsme se hypotečních bank, jaké fixace jsou nyní nejoblíbenější mezi jejich klienty.

Přečíst článek

Česko má mít letos nižší inflaci, než EU jako celek

Ekonom Dufek: Ceny už porostou pomalu. Ale i česká ekonomika

Jsme dodavatelskou ekonomikou, a na tom se toho v posledních letech příliš nezměnilo, říká Petr Dufek, hlavní ekonom banky Creditas. Což podle něj znamená, že Česko může na nějaký rychlejší růst ekonomiky zapomenout. Červnové zvýšení inflace je podle něj dáno zejména zdražováním služeb. Hospodští prostě chtějí víc a víc. A kdyby nezlevňovala cena elektřiny a plynu, bylo by zdražování ještě vyšší.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

ČNB

Stanislav Šulc: Inflace padla pod dvě procenta. Snížení sazeb už téměř nic nebrání

Přečíst článek
Doporučujeme
OSZAR »