Microsoft propouští tisíce lidí a její šéf si vzal dvouměsíční volno na odpočinek

Softwarový gigant nahradí část interních obchodníků externími firmami. Microsoft šetří kvůli nákladům na AI.
Jeden z nejvyšších šéfů společnosti Microsoft, její obchodní ředitel Judson Althoff, se chystá na dvouměsíční volno, takzvaný sabbatical. A to ve chvíli, kdy se očekává vlna propouštění, která se má dotknout právě jeho oddělení.
Hlavní obchodní ředitel (Chief Commercial Officer) Althoff si vezme osm týdnů volna, potvrdil mluvčí společnosti. „Althoff se v září vrátí ke svému týmu,“ uvedl pro agenturu Bloomberg mluvčí Microsoftu. Sabbatical je prý načasován na konec fiskálního roku Microsoftu, který končí v pondělí.
Softwarová společnost plánuje propustit tisíce zaměstnanců, zejména v prodejním oddělení. Je to součást snahy o zeštíhlení pracovní síly uprostřed masivních investic do umělé inteligence. Microsoft často provádí velké organizační změny ke konci svého fiskálního roku.
Místo obchodníků budou firmy
Očekávané propouštění by navázalo na předchozí vlnu květnového snižování stavů, která zasáhla 6 tisíc lidí a nejvíce se dotkla produktových a inženýrských pozic, přičemž role zaměřené na zákazníky, jako jsou prodej a marketing, byly z velké části ušetřeny. Ovšem Microsoft oznámil už v dubnu zaměstnancům, že plánuje využívat externí firmy pro větší objem prodeje softwaru malým a středním zákazníkům.
Microsoft uvedl, že pravidelně přehodnocuje organizační strukturu, aby zajistil investice do růstu. Prodražuje se jí hlavně AI, musí vynakládat desítky miliard dolarů za servery a datová centra. Takže její šéfové slíbili investorům - a varovali zaměstnance, že budou držet na uzdě výdaje v jiných oblastech.
Na konci června 2024 měla společnost 228 tisíc zaměstnanců, z toho 45 tisíc v prodeji a marketingu. Microsoft není jediný, kdo kvůli závodu o AI šetří na jiných místech, tedy na zaměstnancích, letos podobně propouštěla tisíce lidí Meta, hromadné výpovědi oznámil Intel či IBM, propouštěly i Google a Amazon.
Americký softwarový gigant Microsoft hodlá zrušit další tisíce pracovních míst, a to především v obchodních odděleních. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
Další tisícovka zaměstnanců Microsoftu přijde zřejmě o místo
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.